Co to jest iniekcja kurtynowa?

Iniekcje kurtynowe są stosowane do uszczelniania po zakończeniu budowy elementów konstrukcyjnych mających kontakt z gruntem, na które oddziałuje wilgoć. Iniekcje kurtynowe nadają się do renowacji piwnic, szybów, kanałów i tuneli. Iniekcję kurtynową – zwaną również żelową – stosuje się głównie wtedy, gdy danych elementów konstrukcyjnych nie można uszczelnić od zewnątrz lub gdy nie jest to możliwe bez poniesienia niewspółmiernych kosztów lub nakładu pracy.

Iniekcja kurtynowa

Iniekcja kurtynowa jest również nazywana iniekcją ekranową. Stosuje się ją głównie w celu uszczelnienia konstrukcji bez konieczności wykonywania wykopów lub w celu zainstalowania bądź odtworzenia poziomych lub pionowych systemów hydroizolacji zapobiegawczych na styku konstrukcji i gruntu. Metoda ta polega na wywierceniu zestawu otworów w naprawianym elemencie (otwory wiercone są od wewnątrz konstrukcji, przez całą jej grubość) i wtłoczeniu np. żywicy akrylowej w obszar/spojenie pomiędzy konstrukcją a otaczającym ją gruntem. Po szybkim związaniu materiał iniekcyjny staje się ekranem lub kurtyną i zaczyna skutecznie chronić konstrukcję przed infiltracją wody. Iniekcja kurtynowa sprawdza się szczególnie w przypadku parkingów podziemnych, tuneli, przejść podziemnych oraz w sytuacjach, gdy obiektu nie można wyłączyć z eksploatacji lub byłoby to bardzo kosztowne. Zaletą iniekcji kurtynowej jest wysoka wydajność i niski koszt zastosowania.

Procedura ta została po raz pierwszy przeprowadzona latach 60. na studzience kanalizacyjnej, w której występował problem wielokrotnych przecieków. Chemiczną zaprawę do spoinowania wstrzykiwano na zewnątrz studzienki. Spowodowało to utworzenie „pozytywnego uszczelnienia bocznego” (po stronie, z której napływa woda), blokującego przedostawanie się wody do złączy konstrukcji. Metoda ta jest stosowana do dziś i stanowi najskuteczniejszą metodę uszczelniania studzienek w celu powstrzymania infiltracji.  Jest ona skuteczna w przypadku konstrukcji wykonanych z wielu różnych materiałów, w tym drewna, stali, betonu, murów z gruzu, kamienia, bloczków i cegieł.

Related posts