Ogrzewanie podłogowe to system ogrzewania domu, który nie jest jeszcze szeroko rozpowszechniony, ale ma istotne zalety. Ogrzewanie podłogowe umożliwia równomierne i jednolite rozprowadzanie ciepła, co jest zgodne z fizjologicznymi potrzebami człowieka. System ogrzewania podłogowego ogrzewałby bardziej kończyny dolne, a mniej okolice głowy, co jest zalecane przez ekspertów. Z punktu widzenia komfortu ciepło pochodzące z podłogi jest wręcz optymalne: w ideale fizjologicznym kończyny dolne powinny być cieplejsze niż głowa, a ciepło pochodzące z podłogi to umożliwia. Jeśli planujesz remont domu, oto kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w łazience.
Ogrzewanie podłogowe. Jak to działa?
System ogrzewania podłogowego, jak samo słowo wskazuje, to system, który jest umieszczany na podłodze i rozprowadza ciepło od dołu do góry, zapewniając jednocześnie większą powierzchnię dystrybucji i bardziej równomierne rozprowadzanie oraz uwalniając przestrzeń wymaganą przez grzejniki, dzięki czemu 100% ścian pomieszczenia można wykorzystać na meble i wyposażenie.
System jest umieszczany pod podłogą, zanurzony w jastrychu, i może składać się z wężownic ogrzewanych energią elektryczną lub sieci rur, przez które przepływa gorąca woda, co jest bardzo przydatne na przykład w przypadku posiadania systemu fotowoltaicznego. Może być zasilany z pieca gazowego, pieca na biomasę lub z sieci elektrycznej. Istnieje wiele źródeł energii, które można wykorzystać, ale sieć energetyczna jest z pewnością jednym z najbardziej bezpośrednich rozwiązań, a do tego o mniejszym budżecie.