Jaką radę dałbyś komuś, kto przeprowadza się do Krakowa w Polsce?

Wiele zależy od tego, skąd się przeprowadzasz i na jak długo.

Załóżmy, że jesteś z USA. Wtedy pierwsza rada brzmi : nie spodziewaj się uśmiechniętych twarzy wokół siebie. Polacy rzadko się uśmiechają bez powodu. Ale to nie znaczy, że są nieprzyjazne. Są bardzo pomocni i mili, ale nie w sposób przesadny. W Polsce są też pewne uprzedzenia rasowe. Sam tego nie doświadczyłem, bo jestem Ukraińcem i bardzo przypominamy Polaków, mamy dość bliski język i wspólną granicę. Ale słyszałem i czytałem o niektórych przypadkach, w których dyskryminowano osoby nie rasy kaukaskiej.

Naucz się języka z dowolnego kraju, z którego pochodzisz . Rozpocznij kurs języka polskiego lub zatrudnij prywatnego korepetytora. Przyjeżdżając do Polski liczyłem na to, że język zostanie „wchłonięty”, bo ukraiński ma wiele podobnych leksykonów. Cóż, mówiąc w skrócie, tak się nie stało i straciłem trzy miesiące, które mogłem spędzić produktywnie, ucząc się tego.

Zbadaj obszary miasta i wybierz, gdzie chcesz mieszkać. Istnieje „zacieniony” obszar zwany Nova Huta , który jest jednak tańszy z oczywistych powodów. Nie mieszkaliśmy tam, ale znam kilku ludzi stamtąd, którzy są gotowi przysiąc, że jego „cień” jest bardzo przereklamowany. Jednak będzie pasować tylko wtedy, gdy lubisz postindustrialne duże, pudełkowate budynki mieszkalne.

Mieszkaliśmy w Łobzowie i Podgórzu, oba bardzo polecam. Są to ładne, spokojniejsze tereny dość blisko centrum miasta i parki. W Podgórzu mieszkaliśmy dość blisko rzeki, po przeciwnej stronie od Starego Miasta. Uwielbiałem biegać rano wzdłuż rzeki, mając zamek po przeciwnej stronie. Jest coś do powiedzenia na temat życia w mieście z zamkiem!

Nie wybieraj Bronowic, jeśli lubisz ciszę. Niedaleko jest lotnisko, a pas startowy prowadzi w kierunku Bronowic, więc jeśli nie jesteś fanem samolotów lecących nisko nad głową 50 razy dziennie, po prostu nie.

Nie wybieraj Ruczaja, jeśli boisz się Rosjan lub Ukraińców. Z jakiegoś powodu rosyjskojęzyczni ludzie bardzo lubią ten obszar.

I jedno bardzo ważne ostrzeżenie. Przygotuj się na bardzo zły smog zimą. Jeśli to dla Ciebie przełom, w ogóle nie przeprowadzki do Krakowa. Ponieważ będzie źle, chociaż podejmuje się kroki, aby było lepiej. Jeśli jednak jesteś zdecydowany się przeprowadzić, kup oczyszczacz powietrza do swojego mieszkania, gdy tylko nadejdzie zima. Wiosną i latem będzie znacznie lepiej.

Powodzenia!

Related posts