Panele słoneczne – więcej pieniędzy w kieszeni

fotowoltaika

Nikt z nas nie lubi płacić rachunków. Zwłaszcza, tak dużych, jak rachunki za energię elektryczną. Można ograniczyć ich wysokość wykorzystując do produkcji prądu energię Słońca.

Fotowoltaika – o co w tym chodzi?

Wytwarzanie prądu elektrycznego za pomocą światła stało się możliwe w momencie wynalezienia półprzewodników. Najprościej mówiąc przepływ prądu elektrycznego to uporządkowany ruch jego nośników. W półprzewodnikach są nimi dziury elektronowe i elektrony.

Światło to fotony. Padają one na płytkę z krystalicznego krzemu i wyrywają elektrony ze swoich orbit. Mamy już elektrony i dziury elektronowe. Wystarczy pokierować ich ruchem i prąd płynie do naszych gniazdek.

Ogniwa fotowoltaiczne nie są nowym wynalazkiem

Ogniwa fotowoltaiczne, często zwane ogniwami słonecznymi, to wynalazek drugiej połowy XX wieku. Pamiętasz może kalkulatory, które działały, kiedy oświetlało je światło dzienne. Miały malutkie kwadratowe kafelki widoczne w obudowie. To ogniwa słoneczne. Kilka sztuk zasilało kalkulator w energię elektryczną. Surowcem do produkcji ogniw słonecznych jest najczęściej krzem w postaci monokrystalicznej lub polikrystalicznej. Krzem jest jednym najbardziej popularnych na Ziemi pierwiastków

Panele słoneczne – wiele ogniw w jednej obudowie

Jedno ogniwo fotowoltaiczne produkuje niewielką ilość prądu. Łącząc je w moduły, a te w jeszcze większe panele, można uzyskać całkiem duże ilości energii elektrycznej. Panele słoneczne, składają się z olbrzymiej ilości ogniw, zabudowanej i zabezpieczonej przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Uzyskiwana z nich moc może sięgać do prawie 200 W z jednego przy dobrym nasłonecznieniu. Kilkanaście paneli słonecznych połączonych ze sobą może zasilić niewielki budynek w energię elektryczną.

Gdzie zamontować panele słoneczne?

Panele słoneczne muszą być montowane w miejscach, które są oświetlone jak najbardziej intensywnym światłem słonecznym. Ich wydajność spada gwałtownie kiedy są zacienione lub światło słoneczne pada pod większym kątem. Najlepszym punktem do ich zamontowania jest południowa ściana i południowy fragment dachu. Można także ustawić je jako element wolnostojący, na przykład w ogrodzie.

Opłacalność inwestycji w panele słoneczne

Trwałość paneli słonecznych producenci podają na 20-30 lat. Tak długo można je użytkować bez konieczności wymiany.

Oznacza to, że w tym czasie nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów związanych z ich użytkowaniem i obniżymy nasze rachunki za prąd. Wartością dodaną jest także zmniejszona emisja zanieczyszczeń ze spalania węgla elektrowniach.

Przeszkodą w ich instalacji w warunkach polskich jest fakt, że słoneczne dni w naszych warunkach geograficznych nie sięga nawet 15% wszystkich godzin w ciągu roku.
Systematycznie rośnie na świecie produkcja tego źródła prądu elektrycznego, czego skutkiem jest spadek cen paneli.
Inwestycja w panele słoneczne nie zwróci się po roku czy dwóch ale w perspektywie kilkunastu lat jak najbardziej.

Related posts