Coraz częściej stosuje się karbowane rury studzienne z tworzywa sztucznego o dużych średnicach do studni wodnych. Wynika to z zalet, jakie ma plastik w stosunku do innych materiałów. Studnia wykonana z rur z tworzywa sztucznego nie jest gorsza od innych podobnych studni wodnych pod względem obowiązkowych wymagań stawianych im.
Zalety rur studziennych
Rury studzienne z tworzyw sztucznych są często wykorzystywane do budowy studni. Takie konstrukcje charakteryzują się następującymi własnościami: Szczelność. Połączenia śrubowe elementów, które gwarantują wodoszczelność konstrukcji. Nie jest wymagana dodatkowa izolacja wodna.
Ścianki rur studziennych z tworzyw sztucznych, w przeciwieństwie do betonowych, nie wchłaniają wody ze ścianek studzienki. Konstrukcja wytrzymuje przemieszczanie się po gruncie, zachowując swoją szczelność. Odporność na działanie substancji organicznych, chemicznych i mediów agresywnych. Rury do studni nie gniją, są chemicznie obojętne, na ściankach nie pozostają osady, nie boją się korozji. Elementy z tworzyw sztucznych posiadają szeroką gamę rozmiarów i kształtów. Mogą być wyposażone w różne standardowe elementy: pokrywy, drabinki, dna, przejścia itp. Rury do studzienki są lekkie, łatwe do łączenia i montażu. Waga konstrukcji to tylko 40-55 kg, podczas gdy konstrukcja betonowa waży 500-1000 kg. Podczas instalacji nie ma potrzeby używania specjalistycznego sprzętu. To znacznie upraszcza pracę i obniża koszty budowy;