Jedną z zalet żelbetu jest to, że wykonanie z niego elementów konstrukcyjnych jest proste, co więcej – mogą one tworzyć jednolitą całość zwaną monolitem. Podobnego efektu nie sposób osiągnąć z pomocą stali, czy też drewna. Jeżeli żelbetowa konstrukcja jest zaprojektowana jako całość to wykonanie jej zazwyczaj musi przebiegać etapami.
Przerwy robocze w betonowaniu – informacje
Należy wiedzieć, że przerwami roboczymi w betonowaniu nazywa się miejsca, w których w sposób celowy zakończono betonowanie. Łączenia te są wykonywane przy pomocy specjalnych zbrojeń. Co istotne, w tych miejscach nie należy wygładzać betonu, tylko pozostawić go w wersji chropowatej i nierównej. Dobrym pomysłem jest powleczenie powierzchni betonu warstwą zaczynu cementowego.
Dobrym pomysłem jest takie zaplanowanie prac, aby można było za jednym zamachem zabetonować całość stropu monolitycznego. Jeżeli to nie jest możliwe to należy pozostawić brzegi płyty nierówne. Po przerwie przed betonowaniem kolejnej części beton należy odpowiednio przygotować. Z miejsca styku należy usunąć luźne ziarna kruszywa i białą warstwę cementu zmniejszającego przyczepność. Dla lepszej przyczepności można także miejsca zeszłego betonowania porysować ostrzejszym narzędziem. W tym celu można użyć na przykład specjalnej szczotki drucianej.